VAE

هواپیمای ATR

هواپیمای ATR یکی از هواپیماهای منطقه ای و با گنجایش کم است که محصول مشترک دو کشور ایتالیا و فرانسه می باشد. بیشینه ظرفیتی که در تولید این هواپیماها در نظر گرفته شده ۷۴ نفر است که در آرایش صندلی تک کلاسه تولید می شود. در ادامه با معرفی کامل هواپیماهای ATR با ما همراه باشید.

شرکت فرانسوی ATR بطور عمده مشغول به طراحی هواپیماهای توربوپراپ بوده است و تولید دو مدل آن را بیشتر مد نظر قرار داده است. هواپیماهای ATR که ظرفیتی در حدود ۷۰ نفر دارند و مدل هواپیماهای ATR 42 که این سری نیز در حدود ۵۰ نفر ظرفیت سرنشین دارد. این دو نسل از هواپیماهای ملخی با داشتن موتورهایی توربوپراپ مصرف سوخت بسیار خوبی دارند. همچنین در بحث انتشار گازهای گلخانه ای نیز توانسته اند معیار مناسب و سطح بالایی را از سازمان های هوایی بدست بیاورند.

 

هواپیمای ATR، هواپیمایی ملخی، با ابعادی مناسب که ظرفیتی بهینه دارد. شرکت ATR در ماه نوامبر سال ۱۹۸۱ و در فرانسه تاسیس شد که ارائه مشترکی از دو کمپانی بزرگ و مهم فضایی اروپا؛ یعنی ایرباس و لئوناردو بود. کمپانی ATR تا بحال توانسته است تعدادی در حدود ۱۷۰۰ فروند از هواپیماهای تولیدی خود را در بازار های دنیا بفروش برساند و در حدود ۲۰۰ اپراتور در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد. طبق بررسی های انجام شده، در هر ۸ ثانیه در هر روز، یکی از هواپیماهای ATR در گوشه ای از دنیا در حال فرود و یا تیک آف هستند!

ATR برای پرواز های بین شهری و کوتاه برد هواپیمای بسیار کارآمدی است. به همین دلیل برای پروازهای درون شهری و مسافت های کوتاه بسیار موثر بوده و عملکرد مناسبی دارد. حتی می توان دلیل محبوبیت هواپیماهای ATR را نیز کارایی مناسب آنها برای مسافت کوتاه برد اعلام کرد.

هواپیمای ATR 200

هواپیمای ATR 72 که در بازار تجاری با مدل ATR 200 نیز شناخته می شود، دارای ساختار و ویژگی هایی مسابه با ATR 42 است. با این تفاوت که بنده آن در حدود ۴٫۲ متر طولانی تر شد. هر دو دارای عرشه و کابین خلبان یکسانی هستند و شاید از دید فردی تازه کار به راحتی باهم استباه گرفته شوند. ظرفیت استاندارد ATR 72-200 در حدود ۶۶ نفر است. این نسل از پرنده های کمپانی ATR دارای موتورهای PW124B است که هر کدام قدرتی در حدود ۲۴۰۰ SHP دارند.

شرکت های حمل و نقل هوایی به منظور ارائه خدمات با کمترین زمان ممکن در مسافت های طولانی به وجود آمدند و به وضوح مشخص است که برای سوددهی بیشتر نیازمند هواپیماهایی به نسبت کوچک هستند. هواپیماهای ATR در این راستا به دلیل ابعاد مناسبی که دارند تواسنته اند رضایت شرکت های حمل و نقل هوایی را به خوبی جلب کنند و خود را یکی از برندهای معتبر هوایی در چنین عرصه ای کنند. ATR های ملخی توانسته اند به خوبی نیاز بازار به هواپیمایی برای عملیات های منظم پروازی و بین فرودگاهی و منطقه ای را برطرف کنند.

کسب و کار ATR عموما به تولید و استفاده از موتورهای توربوپراپ است و شاید این جمله بهترین توصیف برای کمپانی ATR باشد. بخش مهندسی این شرکت در تولید هواپیماهای خود بهترین تکنولوژی روز را برای ساخت انواع ATR به کار برده و موتورهایی قدرتمند را برروی محصولات خود نصب می کردند.

بدنه هواپیماهای ATR از کامپوزیت هایی با بالاترین کیفیت تولید می شود تا به خوبی مسائل مرتبط با وزن را در هواپیما برطرف کرده و در کاهش وزن کلی سازه نیز موثر باشد. همچنین این مواد دارای نرخ پوسیدگی و خوردگی اندکی نیز هستند. پس هزینه های تعمیر و نگهداری آنها نیز کاهش می یابد.

سری بعدی این هواپیماه به نام ATR 210 شناخته می شود. در این محصول جدید برخی ویژگی های تازه در بخش رفاهی کابین ها اضافه شد. برای مثال به کاهش صدای ورودی به عرشه اصلی و تهویه مطبوع در ساخت این سری پرداختند. ATR تابحال صدها سفارش در سراسر دنیا برای خود بدست آورده است و بنظر می رسد که اطمینان پروازی آن در حدود ۹۹ درصد است !

بر اساس اطلاعات موجود ۲۰ درصد از ساختار هواپیماهای ATR 42 و ATR 72 از چنین کامپوزیت هایی تولید می شود که به خوبی در کاهش مصرف سوخت نیز اثر گذار است. همانطور که قبل تر گفتیم، این کمپانی فرانسوی تابحال ۱۷۰۰ عدد از پرنده های خود را در دنیا به فروش رسانده است.

با چنین تعدادی؛ تابحال رکورد ۳۰ میلیون ساعت پرواز برای این پرنده های ملخی به ثبت رسیده است. هواپیماهای این خانواده در بیش از ۲۰۰ شرکت هواپیمایی و در گستره ۱۰۰ کشور در دنیا حضور دارند. ATR در سال ۲۰۰۵ توانست بهترین رکورد فروش را در دسته هواپیماهای با ظرفیت ۹۰ را نفر بدست بیاورد.

هواپیمای ATR 500، نمونه ای پیشرفته از ATR 42

ATR 72 در بین شرکت های هوایی به عنوان هواپیمایی با کارایی مناسب و خوش قیمت معروف شده است. این خصوصیت باعث می شود که هواپیما های ATR 72 تبدیل به مرجعی صنعتی برای ظراحی و تولید هواپیماهایی ارزان و کوچک تبدیل شود. در سری ATR 72-500 که نسل بعدی این مجموعه بود ویژگی های جدیدی در کاهش صدا و طراحی های ایرودینامیک رخ داد.

برای کاهش صدا در این هواپیما از تکنولوزی های آکوستیک در رفع صدا و ساختارهای ضد لرزشی ایرودینامیکی برای کاهش صدا استفاده شده است و البته در بهینه سازی بدنه کابین نیز نهایت خلاقیت و تلاش خود را به کار برده اند.

فضای داخلی هواپیما به گونه ای طراحی شده است تا بیشتری میزان آسودگی را برای مسافران و خدمه به وجود بیاورد. با استفاده از مواد پیشرفته و پانل های جذب صدا و همچنین راهروهایی مناسب برای عبور مسافران و خدمه، ATR 500 هواپیمایی مطلبوب و خوشایند برای سفرهای هوایی شده است.

ATR 500 در بخش موتوری خود دارای موتورهای PW127B است و تابحال عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان داده است و استفاده از این هواپیما را برای فرودگاه هایی که شرایط جوی و موقعیتی مناسبی ندارند نیز آسان کرده است.